Małopolskie Święto Konia

Data: 14.10.2012

W dniach 13-14.10.2012 odbyło się w Krakowie na Błoniach Małopolskie Święto Konia.
 

Zaczęło się prezentacją koni czystej krwi Arabskiej ze stadniny Cracowia Arabians. Konie Arabskie to cuda tego świata, były prezentowane w ręku i pod siodłem. Klacze ze źrebakami ,które biegając nie dotykały ziemi, dumne o majestatycznym wyglądzie. Stadnina koni z Mosznej przedstawiła konie czystej krwi Angielskiej, piękne, smukle, szybkie. Nie zabrakło pokazu koni Małopolskich w Kawalerii Polskiej w latach 1918-1939. Odbyły się pokazy staplowe z komentarzem – wyścigi płotkowe w wykonaniu KJ Szarża Bolęcin. Wielkie gratulacje dla Hanny Lipnickiej, która zmierzła się z panami skacząc w damskim siodle. Niestety zabrakło dżentelmenów. Były skoki przez przeszkody w wykonaniu KJK Stary Młyn w Wilczkowicach.
 

Wykonała również oczekiwana przez publiczność Agnieszka Helbik -Kuśmierz pokaz ujeżdżania w damskim siodle, Kir na klaczy Medal. Emocje i brawa od publiczności były bardzo duże. Para Agnieszka i Medal zrobiły to z gracją i elegancją, widok cieszył oczy. Konie to nasi przyjaciele, dlatego odbył się pokaz hipoterapii.
 

Te mądre zwierzęta chcą współpracować i rozumieć ludzi. Współpraca z końmi nie może odbyć się bez pielęgnacji do której należy między innymi kucie zaprezentowane przez kowala Artura Wójcika. Odbyła się również wielka Krakowska parada konna. Nie zabrakło zaprzęgów ,kiedyś środek lokomocji, a teraz powrót do dawnego świata duża przyjemność. Na Błoniach świeciło słońce, to znak że Święto Konia Małopolskiego powinno odbyć się w przyszłym roku.
 

Celina Nierodkiewicz